tisková zpráva

V Ostravě proběhla charitativní akce Slavnosti bojových umění

V neděli 5. října 2014 proběhl v Domě kultury města Ostravy 10. ročník charitativní akce s názvem Slavnosti bojových umění.

Organizaci zajistil již tradičně klub Aikido SKP Ostrava.

Celá akce proběhla pod záštitou Velvyslanectví Japonska v ČR a Krajského ředitele policie ČR Moravskoslezského kraje.

Výtěžek ze vstupného, který činil 78 816 Kč, spolu s finančním darem generalního partnera Tesco, který činil 63 000 Kč, putoval na konto Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni.

Tato nadace pomáhá dětem, kterým rodiče zemřeli při výkonu povolání.

Slavnosti podpořilo přibližně 720 diváků, kteří se mohli těšit z bohatého programu, kterým provázela skvělá moderátorská dvojice Kateřina Huberová a Michal Sedláček.

Po celý den od 11:00 do 18:00 probíhal v prostorách kulturního domu doprovodný program s názvem Japonsko na dosah, který zahájil Jakub Kupčík svou show na Taiko bubny, společně se zástupci klubu Sakura Dojo a ukázkou umění Kyudo – cesta luku.

Diváci mohli obdivovat výstavu japonských mečů předního českého mečíře Pavla Bolfa, výrobce japonských mečů nejvyšší kvality, který vedl na toto téma také přednášku. Další významný host Jan Beneš připravil v prostorách voyer před hlavním sálem jedinečnou výstavu ručně malovaných svitkových obrazů na hedvábných plátnech a pro zájemce rovněž vedl přednášku o Japonsku. K vidění byla také výstava bonsají z Bonsai Rožnov, výstava tradičních japonských ikeban či výstava exponátů zapůjčených Japonským velvyslanectvím nebo ukázka sestavy Taoistického Thai Chi.

Pod vedením studentky Japanologie Pavly Ulmanové byl připraven workshop japonské kaligrafie. Skládání tradičního origami se ujali zástupci skupiny Papírová Ostrava. Odpočinout si bylo možno při ochutnávce pravého japonského čaje v zákoutí malé čajovny, kterou zajistila Čajovna Na větrném kopci a nechyběla ani ochutnávka tradičního Sushi. Představena byla rovněž japonská hra Go, proběhlo také veřejné skládání origami Jeřába pro Hirošimu.

Ve vnitřních a venkovních prostorách nesměla chybět ani ukázka policejní a hasičské techniky.

V hlavním sále Domu kultury probíhal v době od 13:00 do 15:00 hlavní program dne, v němž proběhla prezentace největších klubů bojových umění Moravskoslezského kraje.

Zahájení proběhlo v duchu baletního představení Poslední Samuraj v podání sólistů Národního divadla Moravskoslezského.

Poté diváci shlédli prezentaci klubů: 1. Judo klub Baník Ostrava – Judo, Sakura Dojo – Kendo, Iaido, Shotokan Karate Klub Attfis Ostrava – Karate, Como 3 Gym – Muay Thai, Ju-Jitsu Ostrava Ryu – Ju Jitsu, Grupo Capoeira Candeias Czech Republic – Capoeira, Aikido SKP Ostrava – Aikido, Jan Beneš – Tameshigiri za zvuků flétny Shakuhachi Petra Ogurka.

Atmosféru doplnila, nezapomenutelná Taiko show skupiny Jumping Drums pod vedením lektora a muzikoterapeuta Ivo Batouška.

Po ukončení hlavního programu proběhlo předání darovacího šeku z rukou Krajského ředitele policie ČR Moravskoslezského kraje a zástupců generálního partnera akce Tesco řediteli a dětem z Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni.

Na úplný závěr byl vyhlášen vítěz Facebookové soutěže o nejhezčí fotku s origami jeřábem.

Nadace se aktuálně stará o 80 dětí a díky hojné účasti a podpoře všech zúčastněných na Slavnostech bojových umění byla na její konto odeslána nemalá částka, která jistě pomůže všem rodinám, které nadace podporuje.